wtorek, 14 września 2021

Piekarczyk i Furtok przechylili szalę

     Nim Hutnik zawitał w szeregi pierwszoligowe z najlepszymi zespołami ligowymi w kraju mierzył się głównie w rozgrywkach Pucharu Polski.

Jedną z takich drużyn był katowicki GKS, z fanami którego szalikowcy Hutnika pod koniec lat 80-tych żyli w przyjacielskich relacjach.  

14 września 1988 roku piłkarzom Hutnika przyszło potykać się z aktualnym liderem ekstraklasy, a stawką był awans do ćwierćfinału rozgrywek o krajowy Puchar. 

Grający bez kontuzjowanych Krzysztofów: Bukalskiego i Kasztelana gospodarze do 72 minuty prowadzili z faworytem, mającym w nogach ubiegłotygodniowy mecz pucharowy z Glasgow Rangers. 

W 10 minucie Kazimierz Węgrzyn po centrze Jacka Gierka wyskoczył wyżej niż para stoperów gości i pokonał Janusza Jojkę. Do wyrównania po centrze Jana Furtoka doprowadził Mirosław Kubisztal, ale jeszcze przed przerwą po sprytnej akcji Mirosława Waligóry i Leszka Kraczkiewicza hutnicy ponownie prowadzili. 

Końcówka należała jednak do gości. Najpierw najlepszy na boisku Piotr Piekarczyk ładną główką zdołał wyrównać, a w samej końcówce kapitalnym strzałem z ostrego kąta popisał się Furtok, zapewniając zwycięstwo katowiczanom. 

Mimo porażki hutnicy schodzili z boiska z podniesionym czołem, z towarzyszeniem braw licznej publiczności. 

Katowiczanom gorzej poszło w dwumeczu ze Szkotami. Przegrali 0-1 na Ibrox, 2-4 na Bukowej i odpadli z Pucharu UEFA. Na trybunach meczu rewanżowego wspierali katowiczan także kibice HKS. 

Tydzień przed wizytą na Suchych Stawach Furtok, Piekarczyk, Wijas i spółka walczyli na Ibrox z Terrym Butcherem, Rayem Wilkinsem i ich kolegami.

14.09.1988 PUCHAR POLSKI HUTNIK – GKS KATOWICE 2-3 (2-1) Węgrzyn 10, Kraczkiewicz 43 – Kubisztal 33, Piekarczyk 72, Furtok 84. Sędziował: Orłowski (Lublin). Widzów 5000. 

HUTNIK: Kwiatkowski, Walankiewicz, Węgrzyn, Wesołowski, J. Tyrka, Kowalik, Sermak, Bolek (87 A. Tyrka), Kraczkiewicz, Kasperczyk (35 Waligóra), Gierek. 

KATOWICE: Jojko, Biegun, Piekarczyk, Wijas, Kapias, Morcinek (46 Grzesik), Nawrocki, Rudy, Walczak, Furtok, Kubisztal.

Fani Hutnika w Katowicach, po meczu z Rangersami.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz